Sledovacie zariadenie alebo GPS lokátor či GPS tracker nie je už v dnešnej dobe žiadne sci-fi zariadenie, ktoré môžu mať len tajní agenti, či armáda. GPS lokátor využíva stále viac ľudí na ochranu toho na čom im záleží - nech už je to dieťa, automobil či pes. Rôzne prieskumy ukázali, že využitím GPS lokátorov vo firemných vozidlách je možné znížiť náklady na benzín až o 30%. Rovnako tak vám môže sledovacie zariadenie zaistiť aj zľavu na havarijnom poistení u vašej poisťovne.

Čo to GPS lokátor vlastne je

GPS lokátor je malá krabička so zabudovaným GPS čipom, vďaka ktorému presne určuje svoju poloho a následne vám ju na vyžiadanie zasiela buď na mobilný telefón, alebo priamo na server, kde sa môžu jednotlivé polohy archivovať. Vďaka tomu môžete kedykoľvek zistiť, kde sa vaše auto, dieťa či pes práve nachádza. GPS lokátor vám svoju polohu pošle buď v SMS pomocou súradníc, ktoré zadáte do mapy, alebo u lepších modeloch zašle priamo odkaz na mapu, ktorý po rozkliknutí ukáže presnú polohu.

Veľkosť GPS lokátora

Najmenšie GPS lokátory sa môžu zmestiť aj do krabičky od zápaliek. Tie najväčšie môžu byť veľké až ako dve krabičky cigariet. Pri výbere si ale dajte pozor, pretože to najmenšie nemusí byť vždy najlepšie! Každý GPS lokátor je vhodný pre inú situáciu a preto je vhodné venovať výberu GPS lokátora trochu času.

Ako sa GPS lokátor napája

GPS lokátory majú väčšinou interný akumulátor, ktorý zaisťuje ich prevádzku. Niekedy ale samotný akumulátor nestačí (napr. keď nejaký objekt chcete sledova dlhodobo a nemôžete každú chvíľu dobíjať batériu), a preto niektoré GPS trackery sú vybavené prípojkou na autobatériu, či externú veľkokapacitnú batériu. Takéto lokátory potom môžu vdržať v prevádzke až 30 dní v kuse! V prípade pripojenia na autobatériu nie je doba prevázdky nijak obmedzená.

Druhy GPS trackerov

Existujú trackery malé, veľké, s batériou, bez batérie a tak ďalej. V nasledujúcich pár odstavcoch podrobne popíšeme najbežnejšie používané GPS lokátory.

GPS lokátor do auta

GPS lokátory do auta sú čím ďalej tím viac využívané vo firemných vozidlách. Firmy si tak môžu strážiť či ich zamestnanici využívajú vozidlá podľa firemných predpisov. Všetka jazda je zaznamenávaná na server, kde sú dáta ukladané až niekoľko rokov. V internetovej aplikácii stačí zdatať konkrétny dýtum a okamžite vám vyskočí kde sa v danú chvíľu GPS likátor do auta pohyboval. Mimo záklané sledovacie funkcie, umožňuje GPS lokátor do auta nastaviť virtuálne body, či plochy kde sa lokátor môže pohybovať. Akonáhle tracker prekročí hranice, okamžite vás o tom bude informovať na mobilný telefón.

GPS lokátor do firemných a súkromných vozidiel

Ak sa chystáte nainštalovať GPS lokátor do auta, pri ktorom máte prístup k autobatérii je potom určite najlepšou voľbou zvoliť lokátor, ktorý je možné na ňu pripojiť. Vďaka tomu budete mať zaistené sledovanie vozidla non-stop bez toho, aby ste sa museli starať o dobíjanie lokátoru. Dajte si však pozor aby bol GPS lokátor do auta vybavený funkciou šetrenia energie - tzn. že keď automobil nie je v pohybe dlhšie než nejakú dobu (väčšinou 5 minút), tak sa lokátor sám uspí. Akonáhle sa ale naštartuje motor, tak sa GPS tracker opäť okamžite aktivuje. Vďaka tejto funkcii predídete prípadnému vybitiu autobatérie, pri dlhom nevyužívaní automobilu.

GPS lokátor do auta s pripojením na autobatériu je spravidla veľký ako krabička cigariet.

GPS lokátor do auta s externým upevnením

Ak nemáte z nejakého dôvodu prístup k autobatérii vozidla, budete musiet využiť taký GPS lokátor do auta, ktorý bude mať čo najväčšiu batériu, aby vydržal v prevádzke čo najdlhšie. Ak si zaobstaráte GPS tracker s veľkokapacitnou batériou, tak môže vydržať v prevádzke aj 40 dní bez nutnosti dobíjania! Je taktiež potrebný myslieť na to, kam GPS lokátor na auto pripevniť. K určitým druhom lokátorov môžete pripojiť externú batériu so špeciálnym boxom, vybavený extra silnými neodýmovými magnetmi. Vďaka tomu môžete GPS lokátor jednoducho pripevniť na podvozok auta.

GPS lokátor pre deti

Pre deti je samozrejme nutné zvoliť menší a ľahší GPS lokátor než do auta, aby pre nich nebol moc veľkou záťažou. GPS lokátor pre deti je možné umiestniť napríklad do školskej tašky. Vďaka detskému lokátoru sa už nebudete musieť strachovať, keď sa vaše dieťa niekde opozdí. GPS lokátor vám behom pár sekúnd od vyžiadania pošle pozíciu, kde sa vaša ratolesť nachádza.

GPS lokátor pre deti väčšinou funguje na báze tzv. SMS trackingu. Vo chvíli keď vytočíte číslo SIM karty, ktorá sa nachádza vnútri trackeru, tak vám tracker zhruba do 10 sekúnd pošle SMS s presnou polohou, kde sa vaše dieťa nachádza.

GPS lokátor pre deti naviac umožňuje nastavenie virtuálnych hraníc, ktoré keď prekročí, tak vám okamžite pošle SMS s upozornením. Pokiaľ sa tak vaše deti dostanú do oblastí, ktoré máte nastavené ako zakázané, tak to budete okamžite vedieť.

GPS lokátor pre deti je o niečo väčší než krabička od zápaliek, takže vaše dieťa nebude nijak zvlášť zaťažovať.